Ph metr — jak używać?

Porady

Technologia pomaga w wielu różnych branżach i gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się ją w codziennych zadaniach, aby zaoszczędzić czas, pieniądze oraz cenne informacje. Jednym z urządzeń ułatwiających pracę jest sprzęt do pomiarów pH, czyli pH metr. Znajduje on swoje zastosowanie między innymi w laboratoriach, czy ogrodnictwie. Istotne jest to, aby wskazywał on właściwą wartość pH. Niezbędnym narzędziem do zachowania prawidłowości wyników jest konserwacja urządzenia. Jak działają pH metry laboratoryjne? Jakie są ich rodzaje?

Jak działa ph metr?

Wartości pH są informacją o właściwościach chemicznych roztworu wodnego, z której można odczytać, czy jest on zasadowy, czy kwaśny. Dane szczególnie przydają się w laboratoriach na całym świecie, a także w ogrodnictwie i wielu innych branżach. Na przykład konkretny odczyn ziemi może pozytywnie wpływać na rozwój roślin lub go hamować. Skalę pH określa się w liczbach. Od 0 do 6 jest to odczyn kwaśny, 7 to neutralny, a od 8 do 14 zasadowy.

Do pomiaru pH wykorzystuje się specjalne urządzenia – pH metry. Wykorzystują one elektrody pH do pomiaru różnic napięć pomiędzy nimi a elektrodami referencyjnymi. PH metry mierzą aktywności i stężenia jonów wodorowych w roztworze wzorcowym, którego wynik podaje się według skali.

Urządzenia składają się z:

  • cyfrowego miernika pH,
  • czujnika, czyli elektrody odniesienia i elektrody pH (zbudowana jest z elektrody porównawczej i elektrody wskaźnikowej),
  • roztworów buforowych,
  • próbki, czyli roztworu wzorcowego.

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów pH metrów:

  • pH metry przenośne,
  • pH metry stacjonarne,
  • pH metry terenowe,
  • pH metry przemysłowe.

Jak używać pH metru?

PH metr jest urządzeniem stosunkowo prostym w obsłudze. W pierwszej kolejności należy go przygotować do użytkowania. Przed wykonaniem pomiaru, jeśli na elektrodzie znajdują się kryształki, należy ją przepłukać wodą z płynem czyszczącym. Kolejnym krokiem jest wykonanie kalibracji. W tym przypadku zanurza się elektrodę do maksymalnego dozwolonego poziomu w płynie do kalibracji o pH 7. Następnie zostawia się urządzenie w buforze kalibrującym, a za pomocą małego śrubokręta ustawia wartość pH równą 7. W bardziej zaawansowanych pH metrach kalibracja przeprowadzana jest w pełni automatycznie. Po skalibrowaniu sprzętu nie pozostaje nic innego jak dokonanie niezbędnego pomiaru. Po wszystkim urządzenie wraz z elektrodą należy oczyścić i schować.

Wskazówki dotyczące pomiaru ph

Aby pomiar pH był dokładny, musi się ze sobą zgadzać wiele rzeczy, między innymi to, jaka jest dokładność buforów używanych do kalibracji, czy stosowana jest kompensacja temperatury oraz, czy do danego pomiaru jest używana odpowiednia elektroda. Jeśli pomiary wykonywane są z dużą skrupulatnością, można osiągnąć wyniki z dokładnością nawet do ±0,05 pH.

Uważa się, że pomiar pH, w szczególności wykonywany odpowiednim urządzeniem w laboratorium, jest prostym i szybkim procesem. Wiąże się on jednak z wieloma potencjalnymi trudnościami. Nawet urządzenia o dużej czułości mogą zostać wprowadzone w błąd, jeśli nie będzie się odpowiednio przechowywało elektrod. Oczywiście, problemy związane z pomiarem pH mogą mieć różne źródła – od pH metru i jego komponentów aż po sam roztwór. Istotne jest to, aby zwrócić uwagę na objawy błędu, gdyż pomagają one zlokalizować problem.

Jaki miernik ph kupić?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pH metry, które są bardziej lub mniej zaawansowane. Na naszej stronie znajdziesz szeroką gamę asortymentu, który wyróżnia się bardzo dobrą dokładnością pomiarów, dzięki zastosowaniu nowoczesny technologii. Ponadto oferujemy również dodatkowe akcesoria, jak mieszadło magnetyczne, czy też szafy na kwasy i zasady.

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę