Meble do pomieszczenia socjalnego — wymagania

Porady

Pomieszczenia socjalne, które nazywane są również pomieszczeniami sanitarno-higienicznymi to przestrzenie przeznaczone do odpoczynku oraz zaspokajania potrzeb pracowników. W tego rodzaju miejscach powinny znajdować się ogrzewanie, wentylacja oraz odpowiednie oświetlenie. Ponadto pracodawca powinien do pomieszczeń socjalnych, w zależności od rodzaju przeznaczenia przestrzeni, zapewnić szafy ubraniowe, czy też środki higieny osobistej lub meble jadalniane. W tym artykule przedstawiamy, jakie są wymagania dotyczące mebli w pomieszczeniu socjalnym i jakie wybrać, aby było ono funkcjonalne.

Wymagania dotyczące pomieszczeń socjalnych w laboratoriach zgodne z zasadami BHP

Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP określa rodzaj i wielkość, jakie powinno mieć pomieszczenie socjalne. Ponadto przedstawia warunki, jakie powinny spełniać pokoje socjalne:

  • należy je dostosować do liczby pracowników, stosowanych technologii i rodzajów oraz warunków pracy,
  • muszą być utrzymane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne ich użytkowanie,
  • lokalizacja powinna wykluczać konieczność przejścia przez pomieszczenia, w których stosowane są substancje trujące lub materiały zakaźne i szczególnie brudzące,
  • w pomieszczeniach socjalnych powinno być ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi,
  • wysokość pomieszczeń powinna być nie mniejsza niż 2,5 m, natomiast w przypadku łaźni ogólnodostępnych jest to 3 m, a w przypadku suteren i piwnic 2,2 m.

Meble socjalne — jakie wybrać?

Pomieszczenia socjalne to między innymi szatnie, łazienki, pomieszczenia do odpoczynku, czy też kuchenne kanciapy. W firmach warto zacząć od planowania szatni pracowniczej, w której można ustawić metalowe meble socjalne, pozwalające na odpoczynek po ciężkim dniu w pracy i umożliwiające komfortowe przebranie się. Wśród innych przydatnych mebli wymienić można ławki z wieszakami.

Szafki ubraniowe

Meble metalowe są niezbędne w pokojach socjalnych. Pracownicy fizyczni mogą przebrać się w ubrania robocze, a także przechowywać rzeczy osobiste, jak portfel czy telefon. Szafy metalowe skrytkowe są przede wszystkim odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu w czystości, a to jest szczególnie istotne w przypadku pokojów socjalnych. Takie szafki pracownicze dostępne są w różnych rozmiarach oraz odcieniach, co pozwala je dopasować do wspólnych przestrzeni. Szafki ubraniowe BHP są więc niezbędne dla komfortu pracowników.

Korzyści wynikające z wyboru odpowiednich mebli

Szafki BHP w miejscach pracy powinny być wykonywane z odpornych i wysokiej jakości materiałów. Dlatego też najlepszym wyborem są szafy socjalne metalowe. Dzięki nim można zapewnić czystość w miejscu spożywania posiłków, czy też przechowywania ubrań. Stoły i krzesła powinny być ergonomiczne i komfortowe dla pracowników podczas przerw. Jeśli odpowiednio dobierze się meble socjalne, stworzy się optymalne warunki w pomieszczeniach socjalnych, w których można się zrelaksować, zjeść, czy też przebrać. W naszym asortymencie znajdują szafki socjalne oraz wiele innych mebli, które możesz dopasować do wybranego pomieszczenia w swojej firmie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę