Wahania temperatury w inkubatorze

Porady

Rozwój wielu kluczowych dziedzin nauki jest uzależniony od tego, jak pracują laboratoria badawcze. To właśnie w tych placówkach opracowywane są nowe technologie i produkty, a także odkrywane nowe mechanizmy działania natury. Efekty prowadzonych działań uzależnione są od wiedzy i doświadczenia laborantów, jak również od jakości stosowanych sprzętów, między innymi inkubatorów laboratoryjnych, które służą do inkubacji próbek.

Co to jest inkubator laboratoryjny?

Inkubator laboratoryjny to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie wielu różnych badań z zakresu biologii, medycyny, czy mikrobiologii. Pod względem budowy przypomina on nieco domowy piekarnik, a jego zasadnicza funkcja to odwzorowanie warunków panujących w ludzkim organizmie. Inkubatory laboratoryjne mają izolowaną komorę, która wyposażona jest w półki do układania próbek laboratoryjnych, szczelnie zamykane drzwi i mnóstwo wewnętrznych mechanizmów np. gwarantujących przepływ powietrza.

Dlaczego ważna jest stała temperatura w inkubatorze?

Utrzymywanie stałej temperatury w inkubatorze laboratoryjnym jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie ona wpływa w dużej mierze na prawidłowość i efekty prowadzonych eksperymentów biologicznych, chemicznych oraz mikrobiologicznych. Zbyt niska lub wysoka temperatura może niekorzystnie wpływać na wzrost i rozwój organizmów albo procesów chemicznych. Wahania temperatury wpływają na proces inkubacji, powtarzalność wyników prowadzonych badań i eksperymentów.

Czynniki wpływające na wahania temperatury w inkubatorze

Inkubatory laboratoryjne mogą wypełniać swoje zadanie prawidłowo jedynie dzięki odpowiedniej konstrukcji. Składa się ona z wielu różnych elementów, a wśród najważniejszych można wymienić między innymi:

  • komora wewnętrzna,
  • drzwiczki,
  • półki,
  • termistory,
  • systemy dekontaminacyjne,
  • panel kontrolny.

Niektóre z inkubatorów laboratoryjnych mają także specjalne wentylatory, które gwarantują wymuszony obieg powietrza. Dzięki temu nie ma obaw, że w ich wnętrzu będzie panować za wysoka lub niska wilgotność. Poza tym każda z próbek, bez względu na to, gdzie się znajduje, ma zapewnione takie same warunki jak pozostałe.

Obecnie rynek sprzętów laboratoryjnych mocno się rozwinął i oferuje wiele urządzeń. Różnią się one nie tylko wielkością i parametrami, ale także technologiami użytymi do ich produkcji. Na rynku znaleźć można inkubatory gazowe, multigazowe, z chłodzeniem i grzaniem. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie badawcze.

Wpływ na utrzymywanie temperatury na różnych etapach inkubacji próbek ma między innymi wilgotność powietrza i wahania temperatury otoczenia. Bardzo ważne jest także odpowiednie ustawienie parametrów dla konkretnych celów badawczych oraz ewentualne ich korygowanie na bieżąco.

Jak unikać wahania temperatury?

Wpływ na temperaturę i poziom wilgotności w inkubatorach mają nie tylko czynniki wewnętrzne, ale także zewnętrzne. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie urządzenie do konkretnych badań. Ważne jest również ustawienie i kalibracja inkubatora, aby mógł on utrzymywać stale jednakowe warunki przez cały czas. Jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt niska lub wysoka wilgotność powietrza, może ona również wpływać na etapy inkubacji próbek oraz cały proces badawczy.

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę