Do czego służy cieplarka laboratoryjna?

Inne

Niektóre próbki należy przechowywać w wyższych temperaturach. Cieplarki umożliwiają badania tego rodzaju. Są to urządzenia wyposażone tylko w system grzewczy. Zamiast układu chłodzenia działają w nich specjalne grzałki, pozwalające na inkubowanie próbek w warunkach temperaturowych od 5 °C do 100 °C. Cieplarki mikrobiologiczne są bardzo ważne w procesie przeprowadzania badań naukowych, pełniąc funkcje termostatyczne.

Co to jest cieplarka laboratoryjna?

Prowadzenie badań w określonych warunkach temperaturowych jest kluczowe w kwestii precyzji laboratoryjnych analiz.
Cieplarki laboratoryjne działają jak inkubator, zapewniając obieg powietrza, którego temperaturę można regulować w zależności od potrzeb. Można wyszczególnić kilka rodzajów inkubatorów. Na rynku dostępne są cieplarki laboratoryjne z wymuszonym obiegiem powietrza oraz cieplarki z naturalnym obiegiem powietrza.

Pierwszy z wymienionych rodzajów wykorzystuje zainstalowane wentylatory do równomiernego rozprowadzania powietrza w komorze. W drugim wariancie mamy do czynienia ze zjawiskiem konwekcji. Podczas, gdy ciepłe powietrze unosi się do góry, zimne opada na dół. Ciepło wewnątrz inkubatora rozchodzi się pomału i równomiernie. Ten typ cieplarek sprawdza się doskonale do wygrzewania materiałów sypkich oraz takich, które mogłyby zbyt szybko oddać wilgoć.

Stała temperatura panująca wewnątrz komór sprawia, że inkubacja próbek jest w pełni zabezpieczona a materiał pobrany do badań nie ulegnie negatywnym czynnikom zewnętrznym.

Jak działa cieplarka laboratoryjna?

W naszej ofercie dostępne są cieplarki laboratoryjne z mikroprocesorowym dużym i kolorowym wyświetlaczem do wyboru opcji grzewczej (w zależności od indywidualnych potrzeb kontroli temperatury i wymogów w trakcie prowadzenia określonych badań). Dodatkowo wyposażone są w port LAN i port USB, w celu sprawnego przenoszenia danych na nośniki zewnętrzne. Drzwi zewnętrzne posiadają okno wizyjne umożliwiające obserwację próbek.

Wysoka temperatura wewnątrz inkubatora pozwala na przechowywanie próbek w warunkach cieplnych powyżej temperatury otoczenia. Dzięki temu urządzeniu w restrykcyjnych, pod względem sanitarnym, warunkach można wygrzewać próbki w celu późniejszej obserwacji powstałych hodowli bakterii i komórek.

Zastosowanie cieplarki w laboratorium

Cieplarki laboratoryjne zapewniają bezpieczeństwo przechowywania pobranych materiałów i inkubowanie prób w warunkach podwyższonej temperatury. Urządzenia te stanowią więc ważny element w procesach badawczych i mają zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, np. w mikrobiologii, medycynie czy też farmacji.

Dzięki utrzymywaniu stałej temperatury od 5 °C do 100 °C, możliwe jest precyzyjne i stabilne prowadzenie bezpiecznej hodowli komórek oraz kultur bakterii. To z kolei pozwala przygotować próbki do analiz laboratoryjnych i przyczynia się do ciągłych postępów w nauce.

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę