19 lipca 2023
Meble laboratoryjne na wymiar — niestandardowe rozwiązania dla laboratoriów
Meble laboratoryjne to niezbędny element każdego laboratorium i to bez względu na to, czy jest to laboratorium badawcze, produkcyjne, czy też dydaktyczne. Meble takie jak stoły wyspowe, czy blaty ceramiczne, to fundament pracy, a ich wielkość, konfiguracja oraz inne cechy mają wpływ na szybkość i jakość pracy. Istotne jest to, żeby stoły laboratoryjne oraz inne elementy wyposażenia były odporne na odczynniki chemiczne i inne substancje, które mogą się na nich znaleźć. Niekiedy jednak zdarza się, że kupno już gotowego wyposażenie nie jest możliwe ze względu na konieczność stosowania niestandardowych rozwiązań.
Meble laboratoryjne — kluczowe elementy laboratorium
Meble laboratoryjne muszą spełniać szereg różnych wymagań. Przede wszystkim muszą zapewniać bezpieczeństwo laborantom. Powierzchnia mebli laboratoryjnych musi być gładka, a montaż odpowiednio przeprowadzony. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wyposażenie nie powinno się łatwo zapalać i zawierać substancji szkodliwych dla człowieka. Dodatkowo powinny one być produkowane z trwałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
W laboratorium podstawowe wyposażenie stanowią między innymi stoły wagowe, stoły przyścienne i szafy laboratoryjne. Pierwsze z nich mają za zadanie izolować specjalistyczną aparaturę od drgań, które generowane są przez elementy znajdujące się w laboratorium. Zapewniają stabilną pracę mikrowag, wag analitycznych oraz laboratoryjnych. Stoły przyścienne dostosowuje się w zależności od indywidualnych potrzeb klientów. Najczęściej instaluje się na nich zaawansowaną aparaturę analityczną, dlatego stelaż w nich musi uwzględniać przenoszone przez sprzęt obciążenia oraz wyizolowanie urządzeń od drgań zewnętrznych.
Szafy laboratoryjne mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się nie tylko do przechowywania chemikaliów, ale także dokumentacji badawczych. W zależności od potrzeb producenci oferują modele, w których półki są z płyty laminowanej lub metalu. Do innych kluczowych elementów wyposażenia zaliczyć można nadstawki montowane do stołów, a także stanowiska do mycia szkła laboratoryjnego.
Meble laboratoryjne na wymiar — zalety
Meble laboratoryjne na wymiar to świetne rozwiązanie dla tych klientów, którzy potrzebują indywidualnych rozwiązań. Dzięki zaprojektowaniu wyposażenia do konkretnych wymagań można optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wpłynie to na poprawę ergonomii i wygody pracy laborantów, którzy potrzebują komfortu, aby efektywnie i dokładnie przeprowadzać badania. Nie bez znaczenia jest tutaj także zwiększenie bezpieczeństwa personelu, które zapewniają meble wykonane zgodnie z wszystkimi wymogami i normami.
Pomoc w niestandardowym wyposażeniu laboratorium
Dobór odpowiedniego wyposażenia i mebli laboratoryjnych na wymiar zawsze rozpoczynają konsultacje z klientem, które pozwalają określić jego wymagania i potrzeby. W kolejnym etapie są one projektowane i dostosowywane pod klienta, a następnie produkowane i montowane. Kiedy już meble są gotowe, przeprowadza się testy i kontrolę jakości, ponieważ muszą one spełniać wszystkie normy i wymagania. Jeśli szukają państwo firmy, która zajmuje się projektowaniem oraz produkcją mebli laboratoryjnych na wymiar, to zapraszamy do kontaktu. Cechuje nas elastyczne podejście do każdego klienta. Ponadto projekty wykonamy tak by dostosować je do państwa indywidualnych potrzeb.