Drobny sprzęt laboratoryjny — czego nie może zabraknąć w laboratorium?

Porady

Badania laboratoryjne odgrywają istotną rolę dla życia, zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi. Każdego dnia setki laboratoriów wykonuje skomplikowane badania, dostarczonych im próbek. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie posiadały precyzyjnego i niezawodnego sprzętu laboratoryjnego. Co więc powinno się znaleźć w laboratorium? Jaki drobny sprzęt laboratoryjny wybrać?

Szkło laboratoryjne — co do niego zaliczamy?

Szkło nie kojarzy się z materiałem, który odznacza się szczególną wytrzymałością, ale nie powinno go zabraknąć w żadnym laboratorium. Obecnie trudno sobie wyobrazić, aby nie znalazły się w nim takie akcesoria, jak pipety, kolby, wkraplacze, czy zlewy i krystalizatory. Ze szkła wykonywane są różnego rodzaju aparaty służące do destylacji, dezynfekcji czy filtracji.
Do pobierania odpowiedniej ilości materiału badawczego wykorzystuje się szklane pipety, do chemicznej analizy ilościowej z kolei wykorzystywane są kolby miarowe, a odmierzanie optymalnej ilości cieczy wykonuje się przy pomocy cylindra miarowego. Poszczególne elementy znajdują zastosowanie w różnych badaniach i cechują się innym rozmiarem.
Ważne jest to, aby konkretne produkty były wykonane ze szkła odpornego termicznie, na działanie kwasów, a także roztworów zasadowych i obojętnych. Powinny również charakteryzować się dużą wytrzymałością mechaniczną. Cały asortyment laboratoryjny musi spełniać wymogi w zakresie doboru materiałów i wysokiej jakości wykonania. Muszą one dawać gwarancję bezpiecznego oraz efektywnego prowadzenia badań laboratoryjnych.

Kolby

Kolby miarowe są elementem wyposażenia laboratoryjnego wykorzystywanym do przyrządzania roztworów mianowanych w chemicznej analizie ilościowej. Kolby najczęściej skaluje się na wylew, co oznacza, że dokładna wskazana pojemność znajduje się w naczyniu. Wyposażone są one w szklany albo plastikowy korek zamieszczony przy wylocie pojemnika. Kolby miarowe nie mogą być podgrzewane, myte gorącą wodą i suszone, ponieważ może to spowodować zmianę jej pojemności.

Pipety

Pipety wykorzystuje się na bardzo szeroką skalę w laboratoriach, gdzie służą do odmierzania i przenoszenia cieczy. Znajdują zastosowanie w mikrobiologii przy hodowli komórkowej i tkankowej, a także w medycynie, chemii, farmacji i biologii. Na rynku można znaleźć modele jednorazowe sterylne lub niesterylne. Ponadto można je podzielić na szklane i plastikowe.

Inne elementy podstawowego wyposażenia

Wśród innych podstawowych elementów wyposażenia laboratorium można wymienić mieszadła mechaniczne i mieszadła magnetyczne, a także niezbędne meble laboratoryjne, biurety cyfrowe, czy też płyty grzewcze. Warto także zadbać o sprzęt laboratoryjny, który będzie pozwalał transportować i przechowywać odczyny chemiczne, a do takich zalicza się kuwety laboratoryjne.

Kuwety laboratoryjne

Kuweta laboratoryjna to sprzęt laboratoryjny, który jest niezbędny do przeprowadzania badań. Wykonana może ona być ze specjalnego szkła. Wykorzystuje się ją do przechowywania i transportowania odczynów chemicznych. Może stanowić zabezpieczenie przed rozlaniem cieczy w miejsca wrażliwe. Wzmocnione kuwety laboratoryjne są znacznie stabilniejsze niż standardowe podczas przenoszenia cięższych odczynników. Dostępne są w asortymencie wielu sklepów w różnych rozmiarach i głębokościach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do posiadanych szafek na chemikalia i innych miejsc przeznaczonych do ich przechowywania.

Polecamy drobny sprzęt laboratoryjny z naszej oferty!

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę