7 kwietnia 2022
Podstawowe elementy umeblowania laboratorium
Laboratorium to specyficzne miejsce, w którym codziennie przeprowadzane są różne badania, doświadczenia, analizy, a także kontrole procesów technologicznych, jakości surowców oraz produktów. W tej szczególnej przestrzeni pobierane są próbki niezbędne do wykonania zleconych badań, a następnie w odpowiedni sposób do nich przygotowywane.
Po wykonaniu zleconych badań sporządzane są specjalne raporty i dokumenty. Aby laboratorium mogło świadczyć swoje usługi, a uzyskane wyniki badań były rzetelne, konieczne jest ciągłe utrzymywanie najwyższego poziomu jakości. Niezbędne jest również odpowiednie wyposażenie laboratorium, dzięki któremu sprawna praca będzie możliwa.
Co jest niezbędne w laboratorium?
Laboratorium musi posiadać sprawną wentylację nawiewno–wywiewną, system wyciągów lokalnych, klimatyzację, specjalistyczne sprzęty i aparaturę do przeprowadzania doświadczeń, myjnię szkła laboratoryjnego i próbników, archiwum próbek, magazynek, pomieszczenia socjalne, a także odpowiednie środki transportu dla pobranych poza nim próbek. Nie można zapomnieć również o meblach laboratoryjnych, bez których praca w ogóle nie byłaby możliwa.
Jakie meble powinny się znaleźć w laboratorium?
Meble, które wchodzą w skład wyposażenia laboratorium, muszą być najwyższej jakości. Taki wymóg wynika z tego, że są intensywnie eksploatowane i wystawiane na działanie silnych substancji chemicznych. Oto lista mebli, które powinny się znaleźć w każdym laboratorium:
1. Stół laboratoryjny
To podstawa. Przy stole laboratoryjnym wykonywanych jest większość prac badawczych i doświadczenia. Musi być wykonany z odpowiednich materiałów, które charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Poprzez specyfikę wykonywanej w laboratoriach pracy, blaty stołów mają często kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym i ekstremalną temperaturą.
2. Krzesła laboratoryjne
Niektóre wykonywane w laboratoriach zadania nie wymagają od pracowników utrzymywania pozycji stojącej, dlatego ważne jest wyposażenie tego miejsca w odpowiednie krzesła. Krzesła laboratoryjne muszą mieć regulowaną wysokość. Równie ważne są materiały, z jakich są wykonane – muszą być odporne na działanie różnych substancji chemicznych oraz łatwo zmywalne. Ważną cechą takich krzeseł są również kółka zamontowane na nóżkach, dzięki którym można się sprawnie i szybko przemieszczać po pomieszczeniu.
3. Szafy laboratoryjne
To właśnie w nich przechowywane są różne substancje chemiczne wykorzystywane w badaniach i doświadczeniach, a także niewielkich rozmiarów sprzęt i naczynia używane do badań. Szafy, w których przechowywane są niebezpieczne substancje i preparaty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego są oznaczone specjalnymi naklejkami ostrzegawczymi oraz zamykane na solidne zamki. W naszej ofercie odnajdą Państwo specjalne szafy przeznaczone do przechowywania kwasów i zasad wykonane z polipropylenu odpornego na ich działanie.