Jak działa autoklaw laboratoryjny?

Inne

Autoklawy laboratoryjne to nieodłączna część niejednego laboratorium. W Alpbis autoklawy są częścią rozbudowanej oferty wyposażenia laboratorium.

Jeśli więc zastanawiasz się, co to jest autoklaw, z czego jest zbudowany, oraz jakie ma zastosowanie i w jaki sposób działa to ten artykuł jest dla Ciebie.

Co to jest autoklaw laboratoryjny?

Zanim pochylimy się nad tym, jak autoklawy laboratoryjne działają, musimy zacząć od tego, czym autoklawy w ogóle są.
Autoklawy to urządzenia służące do sterylizacji, czyli inaczej eliminowania drobnoustrojów w znacznie wyższej temperaturze oraz przez ciśnienie, które jest regulowane za pomocą automatycznego zaworu ciśnieniowego.

Tak więc autoklaw to inaczej sterylizator laboratoryjny, który oprócz sterylizacji narzędzi pozwala, chociażby na sterylizację płynów, które na czas sterylizacji umieszcza się w otwartych naczyniach.

Z czego zbudowane są autoklawy laboratoryjne?

Autoklawy parowe zazwyczaj składają się z trzech istotnych elementów:

  • komory sterylizacyjnej,
  • jednostki kontrolującej autoklaw,
  • i systemu bezpieczeństwa.

W kwestii komory sterylizacyjnej – jest to najważniejsza część w autoklawie, w której umieszczamy narzędzia lub naczynia. W zależności od zastosowania autoklawu mamy do dyspozycji różne pojemności komory.

Jednostka kontrolująca odpowiada za cały system próżniowy oraz monitorowanie parametrów sterylizacji, takich jak ciśnienie i temperatura.

System bezpieczeństwa z kolei składa się z wielu elementów takich jak chociażby czujnik otwartej pokrywy lub też zawór bezpieczeństwa, które dbają o bezpieczne korzystanie z autoklawu.

Zastosowanie autoklawów

Autoklaw to idealny sterylizator do warunków laboratoryjnych, który przy odpowiednim użyciu niweluje wszystkie mikroorganizmy w komorze. Autoklawy parowe są dostępne dla laboratoriów z różnych dziedzin, ale znajdziemy je również przykładowo w gabinetach weterynaryjnych lub kosmetycznych.

Dodatkowo materiały wykorzystywane do produkcji urządzenia są najwyższej jakości. Mowa tu, chociażby o stali nierdzewnej AISI-304, z której wykonane są komory, obudowa oraz pokrywy najlepszych narzędzi do sterylizacji.

Zasada działania

Oczywiście nie licząc zastosowania, warto pochylić się nad tym jak autoklawy działają. W celu objaśnienia jak odbywa się cała sterylizacja, sporządziliśmy krótką listę:

  1. Przede wszystkim zaczynamy od umieszczania produktów, które mają być sterylizowane w komorze do sterylizacji.
  2. Następnie do komory sterylizacyjnej dodajemy wodę, która jest niezbędna do powstania pary wodnej.
  3. Podniesienie temperatury – autoklaw podgrzewa wodę, co automatycznie podnosi temperaturę w całej komorze, zazwyczaj jest to około 121°C.
  4. Ciśnienie w komorze podnosi się, po czym przechodzimy do sterylizacji materiałów i produktów, które muszą pozostać w stworzonych warunkach przez określony czas, aż do zakończenia procesu sterylizacji.
  5. Na sam koniec następuje schłodzenie. Autoklaw zaczyna stopniowo obniżać zarówno ciśnienie jak i temperaturę po zakończeniu sterylizacji.

Oto w skrócie jak działają autoklawy oraz jak prezentuje się cały proces sterylizacji, a po najlepszy tego typu sprzęt zapraszamy do ALPBIS GROUP. Wybierając autoklawy laboratoryjne z naszej oferty, gwarantujemy najwyższą jakość wykonania.

Napisz do nas

Zapraszamy do wysłania zapytania poprzez formularz kontaktowy. Wypełnij pola formularza i skontaktujemy się z Tobą.

    Wybierz walutę