10 lipca 2026
Koniec z ograniczeniami lamp UV – poznaj Safemate Q, nową komorę bezpieczeństwa biologicznego od Bioair

Przygotowanie komory laminarnej do bezpiecznej pracy to codzienność każdego laboratorium mikrobiologicznego, farmaceutycznego czy diagnostycznego. Tradycyjne lampy UV, choć powszechnie stosowane, mają swoje ograniczenia – ich promieniowanie nie dociera równomiernie do wszystkich powierzchni wnętrza komory, zwłaszcza do trudno dostępnych narożników i zakamarków zasłoniętych przez wyposażenie. Włoski producent Bioair, wieloletni partner ALPBIS Group, odpowiada na to wyzwanie nową komorą bezpieczeństwa biologicznego Safemate Q klasy II typu A2.
To urządzenie zaprojektowano z myślą o realnym bezpieczeństwie mikrobiologicznym i komforcie pracy operatora – połączenie, które czyni je jedną z ciekawszych nowości w ofercie sprzętu laboratoryjnego w tym roku.

Trzy elementy, które wyróżniają Safemate Q
Czym jest Safemate Q?
Safemate Q to komora bezpieczeństwa biologicznego klasy II typu A2, zaprojektowana i produkowana w całości we Włoszech. Zapewnia potrójną ochronę – produktu, operatora i środowiska.
| Cecha | Opis |
| Klasa ochrony | Klasa II, typ A2 |
| Poziom hałasu | poniżej 49 dB(A) |
| Panel sterowania | duży ekran dotykowy wysokiej rozdzielczości |
| Konstrukcja frontu | ergonomiczna, w kształcie litery „V” |
| Stelaż | standardowy lub opcjonalnie elektryczny, z regulacją wysokości |
| Szyba przednia | aerozoszczelna, z rozszerzonym systemem bezpieczeństwa przesuwu |
| Tryb Eco | ograniczenie zużycia energii i hałasu podczas przestojów |
| Filtracja | filtry HEPA klasy H14, skuteczność MPPS 99,995% |
| Konstrukcja komory | stal nierdzewna – łatwe czyszczenie, niskie ryzyko kontaminacji |
| Kraj produkcji | Włochy |
Komfort i bezpieczeństwo pracy na co dzień
Safemate Q wyposażono w ergonomiczny, skośny front w kształcie litery „V”, ułatwiający naturalną pozycję pracy operatora podczas długich sesji. Poziom hałasu ograniczono do wartości poniżej 49 dB(A) między innymi dzięki zastosowaniu systemu SOFT PLENUM, który stabilizuje przepływ powietrza i niweluje drgania generowane przez dmuchawę silnika.
Komora dostępna jest opcjonalnie ze stelażem elektrycznym, umożliwiającym łatwą regulację wysokości roboczej w zależności od potrzeb różnych operatorów.
Dodatkowym elementem bezpieczeństwa jest aerozoszczelna szyba przednia – po zamknięciu komory na koniec pracy skutecznie izoluje jej wnętrze, nawet jeśli wewnątrz pozostały próbki, co ogranicza ryzyko przypadkowego uwolnienia materiału biologicznego. Sam mechanizm przesuwu szyby wyposażono w rozszerzony system bezpieczeństwa, zapobiegający jej uszkodzeniu oraz przypadkowemu przytrzaśnięciu rąk operatora.
Skuteczniejsza alternatywa dla lamp UV
Klasyczne lampy UV, choć od lat stosowane w laboratoriach, mają istotne ograniczenie – ich promieniowanie działa punktowo i nie dociera równomiernie do wszystkich powierzchni komory, pozostawiając obszary o obniżonej skuteczności, szczególnie w narożnikach i miejscach zacienionych przez wyposażenie wnętrza.
Safemate Q wprowadza zintegrowany system jałowienia i dekontaminacji wnętrza przestrzeni roboczej, który stanowi skuteczniejszą alternatywę dla tradycyjnych lamp UV. System działa wewnątrz obudowy komory, docierając do trudno dostępnych powierzchni bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń zewnętrznych – dając operatorowi realną gwarancję sterylności przestrzeni roboczej.
Warto podkreślić, że mowa tu o dekontaminacji samej przestrzeni roboczej komory – rozwiązanie to nie obejmuje filtrów HEPA, które w pełnym rozumieniu procesu dekontaminacji komory bezpieczeństwa biologicznego wymagają odrębnych, dedykowanych procedur.
| Korzyść | Co to oznacza w praktyce |
| Gwarancja sterylności | Równomierne dotarcie do wszystkich powierzchni wnętrza komory, także tych trudno dostępnych dla światła UV |
| Powtarzalność i możliwość walidacji | Każdy cykl można zweryfikować i odtworzyć – istotne dla procedur jakościowych |
| Brak pozostałości | Brak osadów chemicznych czy biologicznych chroni integralność próbek i wyników |
| Szczelność procesu | System zamknięcia z uszczelką zapobiega przedostawaniu się środka na zewnątrz komory podczas cyklu |
| Prostota obsługi | Codzienne użytkowanie bez skomplikowanych procedur ani zewnętrznych urządzeń |
| Dyskretna integracja | Moduł ukryty pod blatem roboczym – komora wygląda i działa jak dotychczas |
Inteligentny sterownik czuwający nad bezpieczeństwem
Duży ekran dotykowy Safemate Q to nie tylko wygodna obsługa, ale też realne wsparcie dla operatora. Sterownik zapewnia stały monitoring żywotności filtrów HEPA, dzięki czemu z wyprzedzeniem wiadomo, kiedy zbliża się termin ich wymiany. Rozbudowany system alarmowy na bieżąco informuje o parametrach pracy i ewentualnych odchyleniach, zwiększając bezpieczeństwo pracy zarówno operatora, jak i chronionych próbek.
Dla kogo sprawdzi się Safemate Q?
Komora doskonale sprawdzi się w laboratoriach mikrobiologicznych, diagnostycznych, farmaceutycznych oraz badawczo-rozwojowych, w których liczy się zarówno bezpieczeństwo próbki i operatora, jak i komfort długotrwałej pracy zespołu. To także dobry wybór dla placówek, które chcą ograniczyć czasochłonność procedur związanych z tradycyjnym naświetlaniem UV, bez rezygnowania z rygorystycznych standardów mikrobiologicznych.
Safemate Q w ofercie ALPBIS Group
Jako partner Bioair, ALPBIS Group wprowadza Safemate Q do swojej oferty komór bezpieczeństwa biologicznego. Jeśli planują Państwo modernizację wyposażenia laboratorium lub poszukują komory, która skuteczniej radzi sobie z zapewnieniem sterylności wnętrza niż tradycyjne lampy UV – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem handlowym. Nasi przedstawiciele regionalni chętnie doradzą dobór wariantu do Państwa laboratorium i przygotują indywidualną wycenę.



























