Planowanie rozbudowy laboratorium. Od czego zacząć?

Planowanie rozbudowy laboratorium. Od czego zacząć?

Zarówno stworzenie od podstaw, jak również rozbudowanie laboratorium wymagają starannego planowania. W takich miejscach nie ma mowy o improwizacji czy kompromisach – przestrzeń musi być ergonomiczna, komfortowa i bezpieczna. Jeżeli jesteś na etapie projektowania wnętrza, zapoznaj się z trendami, które aktualnie obowiązują w branży. Dostarczą Ci ciekawych informacji i nowego spojrzenia na segmentację stanowisk do testowania czy przechowywania farmaceutyków. Będą też wskazówką podczas kupowania mebli laboratoryjnych.

Jeżeli pomimo tego uznasz, że samodzielna rozbudowa laboratorium to zbyt duże wyzwanie, powierz je specjalistom. Firmy wykonują stosowne pomiary i dopasowują wyposażenie do charakteru wykonywanych prac, a na końcu przywożą je i montują.

Krótki schemat rozbudowy laboratorium

Myśl o rozbudowie laboratorium pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy planujesz poszerzyć wachlarz świadczonych usług i zatrudnić większą liczbę osób. Na tym etapie:

  • zastanów się, ile stanowisk będzie ci potrzebnych i jakie wyposażenie musi się znaleźć na każdym z nich,
  • zdefiniuj charakter prowadzonej działalności – czy są to badania, testy, analizy pomiary?
  • zaprojektuj przestrzeń tak, aby droga do pokonania pomiędzy poszczególnymi segmentami nie byłą zbyt długa i zawiła – w ten sposób pracownicy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać,
  • zrób wykaz urządzeń, odczynników chemicznych, infrastruktury zasilającej, przebieg wentylacji i instalacji gazowych oraz elektrycznych.

Oprócz przestrzeni stricte laboratoryjnej pamiętaj też o zapleczu. Większa liczba pracowników oznacza więcej szafek na odzież ochronną w szatni oraz odpowiednio wyposażone sanitariaty, pomieszczenia socjalne, sale konferencyjne i szkoleniowe. Powinny one znaleźć się w innej części budynku, niż część robocza. Zwłaszcza, gdy będą w nich przyjmowane osoby z zewnątrz.

Wyzwania przy rozbudowie laboratorium

Rozbudowując laboratorium musisz uwzględnić nie tylko swoje oczekiwania i potrzeby, ale też obowiązujące przepisy BHP. Dość ściśle regulują one kształt pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz wiele innych aspektów dotyczących codziennego funkcjonowania w obiekcie.

Stworzenie projektu, uwzględnienie rodzajów i rozmiarów mebli, a następnie ich prawidłowy montaż warto zlecić specjalistom. W ramach świadczonej usługi mogą oni też przeprowadzić prace pomiarowe – dane dotyczące wentylacji czy ochrony elektrycznej pozwolą działać rzetelnie, a nie szablonowo. To ogromna oszczędność czasu, a także komfort i pewność, co do prawidłowego przebiegu całej inwestycji.

Close Menu
×

Koszyk