Jak dbać o meble laboratoryjne? Czyszczenie i konserwacja

Jak dbać o meble laboratoryjne? Czyszczenie i konserwacja

Meble laboratoryjne muszą sprostać wielu sytuacjom, a dodatkowo niezwykle istotna jest dbałość o o ich odpowiedni poziom czystości. Jeśli przeprowadzone są na nich konkretne doświadczenia, to zanieczyszczenia mogą prowadzić do uzyskiwania zakłamanych wyników. W związku z tym z pewnością przydadzą się odpowiednie płyny, najlepiej medyczne do dezynfekcji powierzchni. Jednak samo czyszczenie powinniśmy przeprowadzać delikatny środkiem do mycia oraz miękką szmatką, dzięki której unikniemy powstawania zarysowań. Jeśli czystość jest szczególnie ważna to można dodatkowo używać specjalnych lamp, które pozwolą na sterylizację powierzchni całego pomieszczenia, w tym czasie jednak nikt nie powinien się w nim znajdować. Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu i konserwacji mebli laboratoryjnych?

Regularne i dokładne mycie

Zdecydowaną podstawą czyszczenia oraz konserwowania mebli laboratoryjnych jest ich regularne mycie. Oznacza to, że w laboratorium powinna obowiązywać zasada, że po każdym wykonanym doświadczeniu dokładnie sprzątamy stanowisko pracy. W ten sposób pozostałości nie pozostaną do kolejnych testów, wykonywanych przez inne osoby. Często stosowane są również specjalne medyczne środki, które pomagają utrzymać powierzchnię w odpowiednim poziomie czystości. Przede wszystkim kluczowe będzie zapoznanie się ze specyfikacją mebla, jaki otrzymamy, dla jego dokładnego czyszczenia kluczowe będzie m.in. to z jakiego został wykonany materiału.

Konserwacja mebli w laboratorium

Zwykle producent mebli dokładnie wskaże nam, w jaki sposób odpowiednio zadbać o konserwację. Oczywiście znaczenie będzie miało samo użytkowanie, jednak w stołach laboratoryjnych przede wszystkim stawia się na ich wytrzymałość, co dotyczy szczególnie blatów. Różne składniki chemiczne nie mogą prowadzić do pojawiania się na nich uszkodzeń. Pamiętajmy więc, aby odpowiednio o nie dbać, bo jest to drogi i profesjonalnie wykonany sprzęt, choć z pozoru prezentują się jak zwykłe meble, jednak z pewnością nie będziemy mieli ochoty na ich często wymianę.

Close Menu
×

Koszyk